בדיקה ראשונה אצל רופא השיניים

בדיקה פעם ראשונה אודי יוגב

בדיקה ראשונה אצל רופא השיניים יכולה להיות חוויה חיובית ומעצבת שתסייע לילדיך להיות מחויבים לשמירה על בריאות הפה והשיניים. אנו מאמינים ששיתוף אמיתי וידע יסייע לך להבין את החשיבות של בדיקה ראשונה נכונה ומוצלחת בידי רופא שינייםפ מומחה ברפואת שיניים לילדים.

מתי כדאי להגיע לרופא שיניים לבדיקה ראשונה עם ילדך?

המפגש הראשון של ילד עם רופא השיניים יכול "להיחרט" ולהשפיע על הגישה של הילד לטיפולי שיניים בהמשך חייו. אנו ממליצים בחום לערוך את המפגש דווקא כאשר לא זוהתה בעיה כלשהי, כדי לתת לילד הזדמנות להכיר את סביבת המרפאה, את הצוות המטפל ולדעת למה לצפות במפגש שגרתי עם רופא השיניים.

מניסיוננו לילד שמגיע לראשונה למרפאה לאחר חבלה או כאבים הרבה יותר קשה להתמודד עם החוויה. ילד עם כאבים מראש יגיע במתח בחרדה ובמגננה…

כמו בכל תחום ברפואה גם ברפואת שיניים, הרפואה הטובה ביותר היא רפואה מונעת. לכן אנו ממליצים להגיע  לבדיקת שיניים ראשונה כבר בגיל שנה או חצי שנה מבקיעת השן הראשונה.

ברפואת השיניים כיום קיימים טיפולים המאפשרים למנוע התפתחות של מוקדי עששת. רופא שיניים המיומן בטיפול בילדים יוכל לאתר בעיות במידה והן מופיעות כבר אצל פעוטות ולהתאים לכל ילד את הטיפול הנדרש. התנהלות זו יכולה לחסוך מילדכם סבל וטיפולים מיותרים ומסובכים יותר בהמשך הדרך.

מה עושים בבדיקת שיניים ראשונה אצל רופא שיניים מומחה לילדים?

נבצע הכרות עם הילד ואתכם ההורים, נכיר לילד את צוות המרפאה, נכיר לו בעדינות את הכלים השונים בעזרתם אנו בודקים את בריאות הפה והמשנן.

נתדרך אתכם על הרגלים נכונים בנוגע להרגלי היגיינה מומלצים, תזונה מתאימה וגמילה מבקבוק ומוצץ או אצבע. נבצע בדיקה של הפנים, בדיקה של חלל הפה – הרקמות הרכות והשיניים, בדיקת המנשך, במידת הצורך נבצע צילומי רנטגן דיגיטליים. בהתאם לממצאי הבדיקה נוכל להנחות אתכם לגבי הטיפול המומלץ לילדכם ונסביר מה כדאי לעשות במקרה של חבלה בפה ובמשנן.

איך להכין את הילד לקראת המפגש הראשון ?

כדאי להסביר במילים פשוטות ובצורה ברורה וקצרה שהולכים להכיר את רופא השיניים, שהרופא יספור את השיניים ויסביר כיצד לשמור עליהן, ואולי יצלם תמונה של השן.

נסו להימנע מהסברים ארוכים – תנו לנו להסביר לילדכם במהלך הבדיקה – יש לנו את הניסיון והמיומנות לעשות זאת באופן שיסייע לילדכם.

נסו לנטרל ככל האפשר רגשות שליליים שלכם עצמכם כלפי טיפול שיניים במידה וקיימים כאלה. אמירות כמו: "זה לא יכאב" או "אל תדאג" למעשה גורמות לאפקט הפוך – הילד יגיע מודאג ויפחד שיכאב לו… בדיקה של רופא שיניים אינה כואבת…

נסו להימנע מאמירות כמו – "אתה גיבור" – גם אמירה זו מעוררת חרדה – כי אולי מגיעים למקום שצריך להתגבר בו על משהו קשה ?! …

הימנעו מלהבטיח הבטחות על פרסים לפני הגעתכם למרפאה – פרס נותנים לילד שמתגבר על משהו קשה, בדיקת שיניים שגרתית היא תהליך פשוט וקל….

והדבר החשוב ביותר – בחרו באיש מקצוע שאתם בטוחים ביכולותיו המקצועיות ובניסיונו, ובנוסף בחרו רופא שיש לכם כימיה איתו. כאשר תנאי זה אינו מתקיים ואינכם בטוחים שאתם בידיים טובות ילדכם ירגיש זאת מיד.

במה שונה מומחה לילדים מרופא שיניים כללי המטפל בילדים ?

רופאי שיניים כלליים אשר למדו בישראל מטפלים במהלך הלימודים בילדים מגיל 6 ומעלה בלבד ובמקרים פשוטים מבחינת ניהול ההתנהגות או מורכבות הטיפול.

תכנית ההתמחות ברפואת שיניים לילדים היא תכנית של 3.5 שנים במשרה מלאה. מדובר בלימודי המשך, מעבר לשש השנים של לימודי רפואת השיניים הבסיסיים. בתכנית מקבלים ידע תאורטי ומעשי מעמיק על גדילה והתפתחות של ילדים, מחלות ילדים, התפתחות תקינה ובלתי תקינה של המשנן, לומדים כיצד להעניק טיפול לתינוקות ולפעוטות, מטפלים בילדים בעלי צרכים מיוחדים, בילדים עם מחלות רקע שונות, רוכשים ידע וניסיון רב בטיפול בחבלות במשנן, רוכשים כלים המסייעים להפחתת חרדה ולניהול התנהגות המסייע לילד להתמודד בהצלחה עם טיפול שיניים, מוסמכים לטפל תחת סדציה (תרופות טשטוש) והרדמה כללית. בסיום התכנית המתמחה עומד בבחינות מטעם המועצה המדעית של ההסתדרות לרפואת שיניים.

לתיאום בדיקה ראשונה עליך ללחוץ עלי.

שתפו מאמר זה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email

קביעת תור

התור אינו סופי וייקבע על ידי המרפאה