הבהרת שיניים

הבהרת שיניים שיניים לבנות

אחד גורמים המשפיעים על מראה אסתטי של השיניים הוא הצבע שלהן.

צבע השיניים מושפע מגוון הרקמות מהן השיניים מורכבות (אמאיל, דנטין), מנוכחות של נגעי עששת (חורים בשיניים), שחזורים לקויים (סתימות, כתרים) והכתמה ממקור חיצוני (חשיפה לחומרים המשנים את צבע השן ויוצרים כתמים, כגון עישון) או פנימי (שן שעברה חבלה, שן לאחר טיפול שורש וכד').

חיוך אמריקאי – האם שיניים לבנות במקורן ?

השיניים שלנו אינן לבנות. הגוון שלהן נע בין דרגות שונות של צהוב, אפור וחום. אצל אותו אדם, יהיו הבדלים בצבעי שיניים בין אזורים שונים בפה: השיניים הקדמיות העליונות בהירות יותר מהשיניים הקדמיות התחתונות, החותכות הקדמיות העליונות בהירות יותר מהניבים וכך הלאה. אין הבדל בבהירות השיניים בין גברים ובין נשים, כלומר לנשים אין שיניים בהירות יותר מגברים, ולהיפך.

שיניים לבנות ? מה באמת משפיע על צבע השיניים ?

הרגלי אכילה, שתיה, עישון וצחצוח שיניים משפיעים על צבע השיניים והיווצרות של כתמים. קפה, תה, יין אדום ומזונות אחרים, מכילים תרכובות צבע, המצטברות על פני שטח השן. צביעה שמקורה בטבק היא חומה-שחורה, מצטברת על פני שטח השן באופן הדוק (קשה להסירה בצחצוח) ואף חודרת אל תוך השן דרך סדקים ופגמים מיקרוסקופיים, שאינם נראים לעין.

ישנה צביעה שחורה, בצורה של פס שחור צר, על גבי השן, קרוב לחניכיים. היא נוצרת על ידי חיידקים מסוימים, המפרקים חומרים שנמצאים ברוק. קשה להסיר את הצביעה הזו בצחצוח, אולם בטיפול אצל השיננית, ניתן להסירה.

שינוי צבע נוסף, מתבטא בנקודות, פסים או כתמים לבנים על פני השיניים. לרוב מקורם בהפרעה נקודתית להתפתחות רקמת השן.

הבהרת שיניים – האם השיניים משנות את צבען ?

עם הגיל, השיניים הופכות לכהות יותר, בשל שינויים ברקמות המרכיבות את השן:

  1. השכבה החיצונית, האמאיל, הופכת לדקה יותר. שכבה זו אחראית לבהירות.
  2. השכבה הפנימית יותר, הדנטין, מתעבה ומקנה לשן גוון כהה יותר. השילוב של השינויים בשתי השכבות מובילים לשינוי, וזאת ביחד עם הצטברות של צבענים, שחזורים נרחבים והכתמות נוספות.

שינויים נוספים בגוון השיניים נגרמים בשל מחלות גנטיות  ומטאבוליות שונות, חשיפה לתרופות או חומרים כימיים, חסר בוויטמינים, חבלה לשיניים המתפתחות, זיהומים ועוד.

הצביעה יכולה להיות מקומית, כלומר מוגבל  לשן בודדת או מספר שיניים, או כללית, המשפיעה על כל השיניים הנוכחות בפה.

איך מטפלים בכתמים בשיניים ? איך מבהירים שיניים ?

תחילה צריך להעריך מה גרם לשינויי הצבע, האם אלו הרגלי עישון (לדוגמה), הרגלי צחצוח שיניים לקויים, האם יש בשיניים חורים, שחזורים לקויים, כתרים בעלי צבע לא תואם ועוד. באם ישנן בעיות נוספות בשיניים, מעבר לשינויי הצבע, יש לטפל בהן תחילה, כדי למנוע נזק לשיניים.

יש לפעול לשינוי ההרגלים שהביאו לשינויי הצבע: הקניית הרגלי היגיינה אוראלית נאותים, צמצום תזונה בעלת פיגמנטים (כגון קפה או תה) ועוד.

יש להקפיד להגיע לטיפול אצל שיננית, במהלכו יוסרו משקעי רובד חיידקי ואבנית, יוסרו כתמים חיצוניים מהשן, ויינתן הסבר מקיף על דרכי צחצוח שיניים ושמירה על ניקיונן.

לאחר מכן, יש צורך בהשלמה של הבדיקה אצל רופא השיניים, להערכה של צבע השיניים, נחיצות הטיפול, ואפשרויות הטיפול השונות.

הבהרת שיניים אפשרויות טיפול

טיפול בכתמים לבנים

לרוב נגרמים בשם הפרעה נקודתית להתפתחות רקמת השן. הטיפול קרוי מיקרואברזיה, והוא כולל ליטוש של השכבה החיצונית של השן, תוך שימוש מבוקר במשחה שוחקת ייעודית. הטיפול כרוך בהסרה מינימלית ומבוקרת של השכבה החיצונית (עובי של חלקי המאה של המילימטר), באופן שאינו נראה לעין או מורגש, אינו פוגע בעמידות השן ואינו גורם לרגישות. תוך זמן קצר ביותר, מושג מראה בהיר של השן, והכתמים הלבנים אינם בולטים עוד.

הבהרה של שן בודדת

שינוי צבע של שן בודדת, לרוב בשל חבלה (המלווה בדימום של מוך השן), נמק במוך השן, שאריות שנותרו בשן לאחר טיפול שורש, שאריות של חומרים לאיטום לאחר טיפול שורש, וכן מקרים בהם יש שחזור גדול (סתימה) שאינו מותאם היטב לקירות השן (בשל שברים, עששת וכד') ואיפשר חדירת חומרי צבע.

הטיפול כרוך בהנחה של חומר הבהרה ייעודי למטרה זו, המונח בתוך כותרת השן. תחילה יש לבדוק את איכות טיפול השורש ואת אטימותו, לבדוק תקינות של שחזורים קיימים, להסיר שאריות שונות מתוך כותרת השן, ולהכינה לתהליך.

חומר ההבהרה חודר אל תעליות מיקרוסקופיות בתוך קירות השן, משחרר חמצן ומשנה את ההרכב הכימי של חומרי הצבע שיצרו את השינוי בצבע השן. כך מתקבל מראה בהיר יותר של השן.

אם בשן קיימים שחזורים, הרי שהם לא יושפעו מחומר ההבהרה וישמרו על הגוון המקורי שלהם, בעוד שצבע השן יתבהר, ולכן בסיום התהליך, יש צורך בהחלפת השחזורים על מנת להתאימם לגוון השן שהתקבל.

יש קושי לנבא את הצבע שיתקבל בסיום התהליך, כלומר לא ניתן לקבוע מראש מה גוון השן שיתקבל. צריך לקחת בחשבון, שעם הזמן, עשויה להיות התכהות מסוימת של השן, אולם הטיפול משיג תוצאות משביעות רצון, והוא שמרני.

הבהרה של כל השיניים

ההבהרה יכולה להיעשות במרפאה, או על ידי המתרפא, בביתו.

ההבהרה במרפאה מבוצעת על ידי שימוש בחומרים בריכוז גבוה, למשך זמן קצר, יחסית. לרוב נדרשים מספר טיפולים, הנעשים במרווחי זמן. שיטה זו מתאימה כאשר יש צורך בהבהרה של השיניים  באופן מיידי.

ההבהרה הביתית, היא שיטה יעילה מאוד להבהרה של שיניים כהות. היא מתבססת על שימוש בתכשירי הבהרה, המונחים בתוך סד, המתאים בלעדית לשיני המתרפא. השימוש בסד ובחומרי ההבהרה נעשה בלילה, מכיוון שבזמן השינה קצב הפרשת הרוק הוא נמוך (וכך חומרי ההבהרה אינם נשטפים על ידי הרוק, ונותרים פרק זמן ממושך במגע עם השן). שיטה זו דורשת שיתוף פעולה מיטבי, להנחת הסדים לפרקי הזמן הנדרשים.

לסיכום:

הבהרת שיניים היא טיפול שמרני, ומבוצעת על רקע צורך בשיפור אסתטי. יש צורך בבחירה של דרך הטיפול בהתאם למקרה.

המאמר משולחנה של ד"ר נגה הראל, המנהלת הרפואית במרפאת ד"ר יוגב ומי שאמונה על האסתטיקה ושיקום הפה במרפאה.

שתפו מאמר זה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email

קביעת תור

התור אינו סופי וייקבע על ידי המרפאה