חידוש טיפול שורש

טיפול שורש

מה זה חידוש טיפול שורש?

טיפול שורש טוב ונכון מאפשר לשן להמשיך ולתפקד באופן נורמלי לאורך זמן. אם כך אז מדוע צריך לבצע לאחר מכן חידוש?

לעיתים טיפול שורש קודם לא הביא להחלמת השן, או שהופיע זיהום חדש בשן. ברוב המקרים הללו ימליץ רופא השיניים על חידוש של טיפול השורש.

מדוע החידוש מורכב יותר מטיפול השורש עצמו ?

חידוש טיפול השורש הוא למעשה טיפול שורש חוזר, בו מסלק המומחה לטיפולי שורש (אנדודונט) את סתימת השורש הקודמת, ומבצע את טיפול השורש מחדש. לכן מטבעו, חידוש טיפול שורש הינו טיפול סבוך יותר לביצוע, ובמקרים רבים מבוצע ביותר מפגישה אחת.

מומחה לטיפולי שורש הוא רופא שיניים שסיים את שנות לימודי רפואת השיניים והמשיך ללימודי התמחות עוד ארבע שנים ובהם התמחה בתחום טיפולי השורש בלבד. מומחה לטיפולי שורש מבצע בעבודתו בעיקר טיפולי שורש וחידושי טיפולי שורש, וככזה הינו בעל יכולת טובה לטיפול במקרים פשוטים ומסובכים כאחד. בעזרת שימוש בציוד מתקדם ובידע שצבר, יכול המומחה לטיפולי שורש להגיע לאחוזי הצלחה גבוהים גם במקרים אלה, ולמעשה להציל שן מעקירה.

הסיבות העיקריות לביצוע חידוש של הטיפול, הן:

  1. כישלון של טיפול השורש הקודם עקב חוסר הכנה וניקוי מספק, אשר הביא לזיהום של השורש.
  2. כישלון בסתימת השורש שבוצעה, ושכעת אינה אוטמת היטב את תעלות השורש.
  3. זיהום חוזר של השורש בעקבות כישלון של הכתר או המבנה, אם בעקבות מבנה דולף או בעקבות עששת (חור) שהתפתח בין המבנה או הכתר לשן.

בעת חידוש טיפול השורש, יצטרך המומחה לטיפולי שורש להוציא את המבנה הקיים בכותרת השן. לעיתים קרובות המבנה מעוגן לשורש בעזרת יתד (מעין בורג), אשר גם הוא יסולק ע"י שימוש במכשור אולטרסוני מיוחד, על מנת שיהיה ניתן לטפל בתעלה אותו הוא חוסם. לאחר מכן תסולק סתימת השורש הקודמת. את סתימת השורש הקודמת ניתן לסלק בעזרת מגוון רחב של מכשירים וחומרים הממסים את הסתימה. לאחר הוצאת סתימת השורש הקודמת, המומחה יבצע למעשה טיפול שורש מחדש, אשר בו יתקן את מה שלא בוצע כראוי בטיפול השורש הקודם, וגרם לכישלונו ולזיהום בשורש השן. לעיתים יהיה צורך לעקוף מדרגות שקיימות עקב הטיפול הקודם, לאתר תעלות שלא טופלו, להוציא או לעקוף מכשירים שנשברו בזמן הטיפול הקודם, ועוד. בסיום טיפול השורש החוזר, התעלות ישטפו ויאטמו מחדש על מנת שזיהום לא יוכל לחדור שוב לתעלה מבחוץ.

חידוש טיפול שורש הינו במקרים רבים האפשרות הנכונה והטובה לשמירה על שן מתפקדת בפה לאורך זמן. במקרים רבים זוהי גם האפשרות המועדפת על פני עקירת שיניים טבעיות והחלפתן בשתלים דנטליים.

טיפול זה, הינו טיפול אשר נועד להציל שיניים מעקירה, ולאפשר למתרפא להמשיך ולהשתמש בשן באופן נורמלי במקום לאבדה.

הכותב הוא:

ד"ר רוני דקר מומחה לטיפולי שורש – אנדודונט מרפאת ד"ר יוגב.

לתיאום בדיקת אבחון ויעוץ לחץ עלי.

מרפאת ד"ר יוגב – להיות בידיים טובות.

שתפו מאמר זה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email

קביעת תור

התור אינו סופי וייקבע על ידי המרפאה

דילוג לתוכן