יישור שיניים ולסתות אורתודונטיה

מה זה אורתודונטיה ?

אורתודונטיה הינו תחום ברפואת שיניים העוסק ביישור שיניים ולסתות.

המטרה המרכזית בטיפול הינה השגת סגר תקין בין שיני הלסת העליונה והתחתונה, התאמת הסגר למבנה הפנים, והשגת מראה אסתטי וחיוך יפה.

מה הקשר בין יישור שיניים לחיוך יפה ומושלם ?

חיוך יפה ואסתטי הינו תלוי תרבות, ושונה ממקום למקום. בארץ הנטיה כיום דומה לזו של ארצות מערביות מפותחות, שיניים צחורות מסודרות באופן מושלם ללא רווחים, ללא צפיפות, שאינן בולטות או שקועות, משתלבות יפה עם מבנה הפנים והשפתיים, סימטריות, ובקיצור "חיוך של מיליון דולר".

באיזה גיל מומלץ להתחיל בטיפול יישור שיניים (טיפול אורתודונטי) ?

הגיל הרצוי לתחילת המעקב הוא בשלב בו נמצאות בפה שיני החלב, או בשלב המשנן המעורב הצעיר 7-8 שנים וזאת על מנת לידע את ההורים על ליקויי סגר למיניהם הנגרמים לעיתים עקב הרגלים הניתנים למניעה כגון מציצת אצבע, מציצת מוצץ עד לגיל מאוחר, או עקב ליקוי סגר קל אותו ניתן לפתור באמצעים פשוטים ובכך למנוע את החמרת הבעיה בגיל מאוחר יותר. פתרון בעיות בגילאים צעירים אלו הינו בדרך כלל שלב ראשון מתוך טיפול אורתודונטי רחב יותר המתבצע לקראת סיום החלפת המשנן הראשוני לקבוע.

ללחוץ עלי לקריאה מורחבת על "באיזה גיל להגיע למומחה ליישור שיניים"

מתי מתחיל טיפול יישור שיניים עצמו ?

התחלת טיפול אורתודונטי משתנה בהתאם לפקטורים שונים כגון מהות הליקוי, סיום החלפת השיניים, בשלותו הנפשית של הילד, המוטיבציה שלו לטיפול, שיתוף הפעולה שלו במהלך הטיפול בהקפדה על היגיינה מקסימלית, הרכבת אביזרים שונים כגון רסן או גומיות, ואף אירועים חשובים בחייו כגון בר-בת מצווה, או נסיעה לטיול ממושך וכו'.

האם אפשר לבצע טיפול יישור שיניים בכל גיל ?

טיפול אורתודונטי ניתן לבצע בכל גיל. כיום הולכת וגדלה כמות האוכלוסייה המבוגרת הנוטה לבצע יישור שיניים, הן עקב מודעות אסטטית גבוה, צורך לפצות על חוסר יישור בגיל צעיר, או מתוך רצון לתקן ישור קודם "שהתקלקל" או עקב צורך שיקומי, ומסיבות נוספות.

מה ההבדל בין יישור שיניים למבוגרים ליישור שיניים לילדים ונוער ?

יש לזכור כי מערכת השיקולים בקביעת תוכנית טיפול למבוגרים שונה לעיתים מאשר זו המותאמת לצעירים, אצל מבוגרים לא נותרת עוד גדילה וצמיחה של הרקמה הקשה. נכונותם לטיפול קונבנציונלי (קוביות מתכתיות) נמוכה, ועבורם פותחו שיטות שונות ע"מ להתגבר על מכשולים אלה, כמו מכשור בלתי נראה, כגון: "אורתודונטיה לינגואלית" – הדבקת הקוביות בצד הפנימי של השיניים, או "פלטות שקופות" הניתנות להסרה, או קוביות קדמיות שקופות.

מה קורה בתהליך יישור שיניים ?

הזזת השיניים הינו תהליך דורש סבלנות ומבוסס על עקרונות ביולוגיים. השיניים זזות בעצם הלסת ותנועתן מלווה בתהליכי ספיגה ובניה של העצם שסביבן. לעיתים ע"מ לאפשר השגת תוצאה נאותה יש לעקור שיניים, חלביות ואף קבועות. יישור שיניים נמשך בממוצע כשנה וחצי עד שנתיים תלוי בחומרת הבעיה ושיתוף הפעולה של המטופל. ישנם כמובן מקרים המסתיימים בפרקי זמן קצרים או ארוכים בהתאם לנסיבות.

מה קורה בסיום טיפול ליישור שיניים ?

בסיומו של ישור השיניים מבוצע תהליך של קיבוע השיניים (רטיינרים). ישנם קיבועים קבועים שאינם ניתנים להסרה, בצורת חוט מיוחד המודבק על השיניים הקדמיות מצידן האחורי, וישנם קיבועים בצורת פלטה, המותאמת למצב החדש ונבנית לפי מידה במעבדה, אותה יש להרכיב בהתאם להוראות.

מטרת הקיבוע למנוע את תזוזת השיניים לאחר גמר הטיפול והסרת המכשור. יש לזכור כי לשיניים "זיכרון" ארוך וכי הנטייה לתזוזה קיימת בהן לאורך שנים רבות. אי הקפדה על שלמות הקיבועים ו/או הרכבתם עלולה לגרום לתזוזת השיניים מהמצב בו הסתיים הטיפול, ולעוגמת נפש כתוצאה מכך.

תזוזה מהתוצאה יכולה להיגרם גם עקב תהליכי גדילה מאוחרת (אף עד לגיל 18-20).

כיצד נכון לשמר את התוצאות הטובות של טיפול אורתודונטי ?

מעקב ובקורות תקופתיות סדירות, החל מגיל צעיר ועד שנים לאחר גמר הטיפול יכול למנוע בעיות, להקל על פתרונן ולשמר את התוצאה הסופית היפה.

במרפאתנו מבוצעים טיפול יישור שיניים לילדים ונוער במקביל לטיפולים מיוחדים לציבור מתרפאינו הבוגרים. הטיפולים מבוצעים ע"י רופאה מומחית באורתודונטיה, ד"ר נועה פישר ורופא מתמחה ד"ר יוסי פרקש.

למאמר אודות טיפול יישור שיניים בשתי לסתות וחשיבות הטיפול בשתי הלסתות גם כאשר רק לסת אחת היא הגורם המרכזי לטיפול.