מהם שתלים דנטליים?

חלקנו אומרים "השתלת שיניים" אך בעצם מדובר בשתלים דנטליים, אז מהו שתל דנטלי? מתי משתמשים בו ולמה בעצם הוא משמש? על זה במאמר הקצר הזה.

שתלים דנטליים

כאשר שיניים נעקרות (לפי מחקר שבוצע בישראל, כ-65% מהשיניים נעקרות על רקע מחלות חניכיים) הדבר גורם לפגיעה אסתטית, תפקודית ולפי מחקרים רבים, גם פסיכולוגית. בעבר דינם של אנשים שאיבדו שיניים היה להשתמש בתותבות נשלפות או להיות מחוסרי שיניים.

כבר בשנות ה-60 של המאה הקודמת התגלה כי טיטניום אינו מזוהה כגוף זר ע"י הגוף ועובר "איחוי" לתוך העצם. שתלים דנטליים הינם למעשה גלילי טיטניום אותם אנו מחדירים לתוך העצם האלבאולרית והם מתקבלים לתוכה ללא הפרעה, או הפרעה מינימלית.

השתלים הדנטליים משמשים כמו השורש של השן

השתלים משמשים אותנו בתור השורשים של השיניים שנעקרו, ובהמשך, רופא שיניים העוסק בשיקום (מומחה לשיקום הפה), מתאים על גבי השתלים את הכותרות של השיניים החסרות. קיימת חשיבות רבה בהחדרת השתלים באתר בריא ונקי ממחלת חניכיים ולאחר שהמטופל מבין את הנדרש ממנו לגבי תחזוקת פיו.

לעיתים העצם האלבאולרית אינה מספקת ויש צורך לתגבר את האתר לקראת קבלת השתל בתוספות עצם תחליפית מסוגים שונים. הדבר קורה כאשר שיניים נעקרות לאחר שהרס ניכר כבר מקיף אותן או למשל כאשר אין שן באתר תקופה ארוכה (הדבר קורה כיוון שהעצם האלבאולרית הינה עצם פונקציונלית – אם היא לא "מרגישה" את הלחץ ששן פעילה מפעילה עליה – היא נספגת ונעלמת).

קיימת חשיבות רבה כמובן, למיומנות הרופא המבצע ולאיכות השתלים הנבחרים.

Maxx-Studio Shutterstock

אין תחליף לשן טבעית – קצת על רפואה שמרנית

למרות ששתל הינו תחליף פונקציונלי ראוי לשן חסרה, חשוב לזכור שאין תחליף לשן טבעית. גם השן הכי גרועה (שניתן לשמר בפה כמובן) עדיפה על השתל הכי טוב לטווח ארוך. אורך חייו של שתל תקין נע בטווחים שבין 10-20 שנים בממוצע בעוד שן מתוחזקת ויציבה ללא מצב דלקתי יכולה לתפקד בפה גם 50 שנים. תמיד נשאף לשמר את השיניים בפה ורק בלית ברירה, לעקור – ולהתקין שתלים כאשר ניתן. גישה רפואית זאת ידועה גם כגישה שמרנית, שכן היא מעוניינת במיקסום השיניים הטבעיות על פני שתלים.

אחת הסיבות ששתלים אינם עמידים כמו שיניים הינה שהחיבור של הרקמות הרכות אל השתל אינו איכותי ואטום כמו החיבור של הרקמות הרכות לשן, והשתל למעשה חשוף יותר לזיהומים שיגיעו לעצם שמחזיקה אותו בפה. לכן גם שתלים – ואולי אפילו יותר – חייבים בתחזוקה קפדנית וטובה במסגרת עזרים ביתיים ושיננית.

שתלים דנטליים סיכום

לסיכום, היגיינה האורלית קפדנית והמודעות למצב הפה הינם בחשיבות עליונה לצורך התחזוקה הנכונה והאיתור המוקדם של מחלה באם קיימת. השילוב בין מומחה חניכיים ושיננית מוסמכת הינו משמעותי מאד לשימור שיניים רבות ככל שניתן לטווח ארוך ככך האפשר.

ד"ר איל ביז'אוי מומחה לרפואת חניכיים

ד"ר איל ביז'אוי מומחה לרפואת חניכיים, פריודונט.

פשוט ללחוץ לקריאה על מחלות חניכיים ודלקות חניכיים ומה שביניהן.

שתפו מאמר זה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email

קביעת תור

התור אינו סופי וייקבע על ידי המרפאה

דילוג לתוכן