שחיקת שיניים חריקת שיניים

שחיקת שיניים

הסכנות שבשחיקת שיניים והפתרונות הפשוטים

מלחמת לבנון השנייה, מבצע עמוד ענן, מבצע צוק איתן, הם אירועים קשים שמלווים במתח ולחץ רב, בכל פעם שיש אירועים כאלה יש יותר ויותר הורים שמגיעים למרפאתנו לאחר שגילו שילדיהם שוחקים את שיניהם בלילה. תופעה שהובילה למאמר קצר זה המסביר על התופעה והדרכים להתמודד איתה ולמנוע את הנזקים שלה: שחיקה וחריקת שיניים.

מה זו שחיקת שיניים או חריקת שיניים?

יש לא מעט שמות שנפוצו לתופעה: שחיקת שיניים, חריקת שיניים, שיניים חורקות, הידוק שיניים אולם כל השמות מתייחסים לאותו הדבר, המונח המקצועי לתופעה הוא ברוקסיזם. מדובר בפעולה של הידוק שיניים או חריקת שיניים אלה באלה. זאת תופעה נפוצה הן אצל מבוגרים והן אצל ילדים. זאת פעילות פרה-פונקציונאלית, כלומר אינה חלק מהפעילות הרגילה של הפה כגון דיבור או לעיסה והיא מתרחשת ברוב המקרים בשעות הלילה תוך כדי השינה. במקרים מסוימים פעילות זו מתרחשת בשעות העירות.

האם הרעש של חריקת השיניים מפריע לאדם שישן ?

יש לדעת כי בדומה לנחירות, השחיקה או הידוק השיניים והרעש המתלווה אליהם אינם מפריעים לאדם עצמו ומדווחים בד"כ על ידי בן הזוג או ההורה.

רעשי החריקה יכולים להיות עזים ביותר ולהישמע אף ממרחק חדר סמוך.

הסיבות המדויקות לתופעה זו אינן ידועות וניתנים לפיכך הסברים רבים, החל מהעברה גנטית, בדרך כלל לילד החורק את שיניו הורה עם מצב דומה (או דור אחד קודם, סבא או סבתא), דרך מצבי מתח נפשי, לחץ בבית או בעבודה או לקראת בחינות אצל סטודנטים, לקיחת תרופות מסוימות, צריכה מוגברת של ניקוטין  או אלכוהול ועוד.

כיצד נוצרת חריקת שיניים ?

הידוק שיניים ושחיקת שיניים הינה למעשה פעילות יתר בלתי רצונית ולא מודעת של שרירי הלעיסה, כלומר אותה מערכת שרירים הגורמת לתנועות הלסת התחתונה כלפי הלסת העליונה שקבועה במקומה. תנועת הלסת התחתונה (מנדיבולה) הינה ורטיקלית (מעלה ומטה) לטרלית (לצדדים) ואופקית (לפנים ולאחור). תנועתיות זו של הלסת מתאפשרת הודות למפרק הקושר אותה אל הגולגולת (המפרק הטמפורו מנדיבולרי TMJ) והנמצא משני צידי הראש בקדמת תנוך האוזניים. הנחת האצבעות באזור זה ופתיחה וסגירה של הפה מאפשרת לחוש את תנועת המפרק.

איך אדע אם אני מאלה שחורקים שיניים או מהדקים שיניים ?

אצל ברוקסיסטים (אנשים שסובלים מחריקת שיניים) ניתן להבחין בשרירי לעיסה מפותחים ביותר. ניתן להרגיש את העיקריים שבהם אם נניח את כפות הידיים קדמית לתנוכי האוזניים נסגור את הפה, נצמיד את השיניים ונהדק חזק. מיד תיווצר נפיחות אותה נחוש היטב, תוצאה של התכווצות השריר והתנפחותו. אזור נוסף בו ניתן לחוש בתופעה הינו בצידי הראש מעל הרקות.

שרירים לעיסה אלו חזקים ומפותחים מאד כתוצאה מהפעלתם במשך שעות רבות, כמו שנכתב, באופן בלתי רצוני ובלתי נשלט.

מהן תופעות הלוואי של חריקת שיניים (ברוקסיזם) ?

שיניים שחוקות –  בחלוף השנים שחיקת האמאייל והדנטין שתחתיו גורמת לשיניים "להתקצר" וכתוצאה מכך נוצר פגם אסתטי חמור בשיניים הקדמיות הנראות בחיוך.

שברים בשיניים ובשיחזורים – השיניים נראות קטנות ושבורות בקצותיהן. כמו כן נראים שברים רבים בסתימות (המונח הנכון הוא שחזורים), בכתרי חרסינה ועוד.

מגבלות בפתיחה של הפה – במיוחד בשעות הבוקר. מתרפאים רבים מתלוננים על כך שקשה להם בדקות הראשונות לאחר ההתעוררות לפתוח ולהזיז את הלסת. פתיחה רגילה של הפה (המרחק בין השיניים הקדמיות העליונות והתחתונות הוא כ 4.5 ס"מ בממוצע בעוד שאצל הברוקסיסיטים החזקים הפתיחה יכולה להצטמצם ל 2 ס"מ בלבד וזו כבר בעיה חמורה.

רעשים וכאבים במפרק הלסת – תופעת לוואי לברוקסיזם הינו נזק למפרק ולדיסק הסחוסי הנמצא בתוכו, הבא לידי ביטוי ב"קליקים" ,כאבים, ובמקרים חמורים עלול להיוצר מצב בו בעקבות פתיחה גדולה של הפה כמו למשל בפיהוק או טיפול שיניים הלסת נפתחת וננעלת ללא אפשרות סגירה. זהו מצב חירום, כואב ביותר, הדורש התערבות מקצועית מיידית לסגירת הפה.

כאבי ראש – כאבי ראש לעיתים קרובות משויכים לתופעת המיגרנה כאשר מקורם האמיתי הינו בברוקסיזם. הקטנת תופעת השחיקה וההידוק מקטינה באופן משמעותי את התקפי כאבי הראש.

דלקות חניכיים – העומס העצום המופעל על השיניים עלול לגרום להחלשות המערכת הקושרת את השיניים ללסת כלומר מערכת החניכיים.

כאבי אוזניים –  קירבתו של מפרק הלסת (TMJ) לאוזן עלולה לגרום להקרנת כאב שמקורו במפרק לאזור האוזן ולאבחנה וטיפול מוטעה.

טיפול בשחיקת שיניים

הטיפול בתופעת הברוקסיזם אינו חד משמעי. ראשית יש להגיע לאבחנה נכונה המתבססת על בדיקה קלינית ותשאול של המתרפא עצמו ובן הזוג, או ההורה במקרה של ילדים צעירים.

אצל ילדים עד לאחר גמר החלפת כל המשנן הראשוני (החלבי) לא ניתן לטפל בשחיקה, ואין גם טעם רב בלדבר על כך עם הילד. הואיל ומדובר בפעולה בלתי רצונית ולא מודעת, שיחה לא תשפר את המצב, ומיכשור כל שהוא לא ניתן לשים הואיל והמשנן עדין לא סיים את התפתחותו. לקריאה על טיפולי שיניים מותאמים לילדים – לחצו כאן.

אצל נוער ומבוגרים, לאחר שכל המשנן התייצב במקומו הסופי, ניתן להקטין את חומרת הבעיה, אם כי לא ניתן בדרך כלל להפסיק את פעילות השרירים, על ידי שימוש בסד לילה.

מה זה סד לילה למניעת שחיקת שיניים ?

סד לילה הינו מתקן פשוט הנבנה אינדיבידואלית לכל מתרפא ע"י מעבדת שיניים בהנחיית הרופא המטפל. הסד דומה בצורתו ל"סד ספורטיבי" הנבנה עבור ספורטאים החוששים מפגיעה בשיניהם בזמן פעילות. הסד מורכב על הלסת העליונה בד"כ, ומהווה חיץ בין שיני הלסת העליונה והתחתונה, ותפקידו לשמש כבולם זעזועים ולמנוע את שחיקת השיניים.

איזה סדים קיימים לטיפול בחריקת שיניים ?

קיימים באופן עקרוני שני סוגי סדים:

סד לילה קשיח – העשוי מחומר אקרילי קשה. זהו מכשיר ותיק ביותר. יתרונו בעמידותו בפני כוחות הלעיסה החזקים, וחסרונו בקשיחותו ובקושי הרב להסתגל לנוכחותו בחלל הפה.

סד לילה רך – עשוי מחומר סיליקוני גמיש ונוח, מותאם בקלות לשיניים, קל יותר להתרגל לנוכחותו בפה. חסרונו בעמידותו לאורך זמן רב. הסד הרך מתבלה לאחר שימוש של כשנה-שנתיים ויש להחליפו.

NTI-TSS הוא מכשיר נוסף המותאם אינדיבידואלית, מונח על השיניים הקדמיות ומקביל בתכונותיו לסדים הנ"ל.

מקרים קיצוניים מופנים לרופאי שיניים המתמחים בתחום.

כותב: ד"ר אודי יוגב.

שתפו מאמר זה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email

קביעת תור

התור אינו סופי וייקבע על ידי המרפאה