פלואוריד ועששת דרך נוספת לחזק את בריאות השיניים

פלואוריד ועששת

בהמשך למאמרים "ניפוץ מיתוס העששת" ועל הטיפול המונע "איטום חריצים – טיפול מניעתי למלחמה בעששת" חשבתי שנכון גם להציג את "יון הפלואור" וההגנה שהוא יכול להקנות בשמירה על בריאות הפה והשיניים.

בשבוע האחרון שאל אותי אבא של אחד החמודים שהגיע לביקורת, על "החקירה הצולבת" שעשיתי כדי לברר עם איזה משחה הוא מצחצח, מה הוא אוכל וכד'. זה היה סימן בשבילי שנכון לכתוב מדוע אנחנו רופאי השיניים המטפלים בילדים שואלים את השאלות האלה.

כמו כל סיפור טוב, זה מתחיל בפעם, לפני הרבה הרבה שנים, מדינת ישראל העשירה את מי השתייה בפלואוריד.

למה מדינת ישראל העשירה את מי השתייה בפלואוריד? ומה זה אפקט ההילה?

יון הפלואוריד

יון הפלואוריד קיים בטבע, מצאו במקומות שבהם פלואוריד נמצא במים באופן טבעי יש רמת עששת נמוכה יותר בקרב האוכלוסייה. הימצאות פלואוריד במי השתייה מחזקת את השכבה החיצונית של השן בעת יצירתה וגם יוצרת שכבת מגן על פני השן שבקעה אל תוך הפה ובכך גורמת לה להיות עמידה יותר בפני חומצה.

אפקט ההילה

"אפקט ההילה" הוא שם של תופעה שבה, ההשפעה של הפלרת מים על תושבי יישובים שמי השתייה שלהם אינם מופלרים. תושבי אזורים אלה אשר צורכים מוצרים שיוצרו באזורים מופלרים, (כגון: חלב, ירקות, פירות, משקאות מבוקבקים, בשר, דברי מאפה) נחשפים להשפעה החיונית של פלואוריד  למרות שבאיזור מגוריהם המים אינם מופלרים.

כך שדרך נוספת לשמור על השיניים הוא שימוש בתכשירים המכילים פלואוריד.

מה קרה בשנת 2014?

בשנת 2014 החליטה מדינת ישראל להפסיק את הפלרת המים. מאז החשיפה היחידה לפלואוריד היא באמצעות תכשירים המכילים אותו, כמו משחות שיניים, מיי פה וכד'. לכן השאלות שלנו שמטרתן לוודא את הימצאות הפלואוריד בתכשירים שמשמשים את הילדים.

לא רק שחשוב לנו לוודא שצחצוח השיניים נעשה עם משחה מופלרת שמתאימה לגיל של הילד או הילדה אלא גם נכון למרוח משחת פלואוריד בריכוז גבוה (לרוב בטעם מלון) פעמיים בשנה. פעולה שאנחנו מקפידים עליה במרפאתנו בכל ביקורת של חצי שנה. במקרים מסוימים שנראה שיש צורך בתוספת פלואוריד, אדאג גם להתאים תכשיר או משחה ייעודית לילד, וכמובן תוך התחשבות בטעמו האישי והעדפותיו.

לסיכום

  • פלואוריד חשוב מאוד כמרכיב שמסייע בשמירה על השיניים, בוודאי אצל הקטנטנים.
  • ביקורת חצי שנתית מאפשרת להחליט אם דרושה גם משחת פלואוריד לחיזוק.
  • השאלות בפרט והשיח עם הילדים בכלל, הם מרכיב חשוב ביצירת המחויבות העצמית שלהם לטיפול והקפדה על היגיינה אוראלית.
  • ההורים תמיד תמיד מוזמנים לשאול ולהיוועץ.

שלכם, ליה.

שתפו מאמר זה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email

קביעת תור

התור אינו סופי וייקבע על ידי המרפאה

דילוג לתוכן