קריוס ובקטוס לא מפחדים מקורונה

קריוס ובקטוס לא פוחדים מהקורונה

קריוס ובקטוס לא מפחדים מקורונה

כן כן, בדיוק כמו בכותרת, קריוס ובקטוס הסיפור על שני החברים ה"חמודים" קריוס בעל השיער השחור ששמו נגזר מחיידקי העששת ("חורים שחורים" בפי העם) וחברו הג'ינג'י בקטוס, ששמו הוא משחק של המילה בקטריה. שניהם ממשיכים לפעול בשיני הילדים וביתר שאת כשהשגרה נשברת.

על היגיינת הפה ושגרה או מדוע חשוב בעת הזאת, "עידן הקורונה" להקפיד שבעתיים?

בואו נדבר על שגרה. בימי שגרה אנחנו מתנהלים באופן צפוי, עם דפוסי התנהגות ידועים מראש והרגלים שנבנו וחוזקו לאורך זמן.

בזמן שגרה (*עם ילדים) נוח וקל לנו יותר לשלוט בסדר יום ובמעשים שלנו ושלהם כולל פעילות ספורטיבית, תזונה והרגלי היגיינה.

הם רגילים לקום בבקר (יש גם את אלה שצריך לחלץ מהמיטה) ומתארגנים לגנים, בית הספר וכד'. אוכלים את ארוחת הבקר או דגני הבקר וניגשים עצמאית לצחצח שיניים. הקטנים (לרוב אלה שעוד לא יודעים לשרוך את שרוכי נעליהם, נעזרים בהורים לצחצוח מוקפד). היום חולף ובערב לאחר הארוחה, מקלחת ושוב צחצוח יסודי. כך אצל הרוב נכון?

מה השתנה בשגרה שלנו?

כבר תקופה ארוכה שהשגרה שלנו נקטעה. אנו נדרשים למלא אחר הנחיות שמקשות עלינו לקיים סדר יום ושגרה. בתקופה כזאת ההרגלים והכללים בבית לעיתים "מתרופפים". לא רק זאת, קצב השינויים, הנחיות ועוד הנחיות, סגר כן, סגר לא, רגע בידוד? או שאפשר ללכת לחברים? הוודאות הולכת ונשמטת ואיתה גם הארגון הפנימי. השגרה של המבוגרים "מופרעת" בשילוב עם היעדר המסגרות והתרופפות רצינית של השגרה ושל הטקסים המשפחתיים וביניהם גם היגיינת הפה.

חשוב לזכור שקריוס ובקרטוס ושאר החברים מנצלים את הזמן הזה שאוכלים קצת יותר ממתקים, מנשנשים יותר בין הארוחות ואולי גם שותים פחות מים.

אז מה עושים? דווקא בגלל שעכשיו יש יותר זמן יחד ופחות לחץ להספיק- אפשר להפוך את זה למשחק!

צחצוח שיניים פעמיים ביום יכול להפוך לפעילות נחמדה שעושים יחד, אפשר להשמיע שיר אהוב ברקע (לפחות 2 דקות) ולהתאים את הצחצוח לשיר- מעין ריקוד צחצוח. למשל לשמוע את בייבי שארק וכל פעם לעבור לחלק אחר בפה. לזכור שילדים עד גיל 8 צריכים השגחה ופיקוח בצחצוח.

Credit:Breaktime Kids

כולם יודעים שממתקים זה לא בריא לשיניים, אבל גם חטיפים אחרים כמו במבה, קורנפלקס ופתיבר נדבקים לשיניים ויכולים לעשות חורים, במיוחד אם אוכלים אותם בין הארוחות. כדאי להגביל את הנשנושים לפעם אחת ביום, ולשתות מים אחרי. אולי משחק שתייה?

ולא לשכוח להגיע לבקר במרפאת שיניים כל חצי שנה, כדי לבדוק ולצלם את השיניים. אפשר גם להביא את המברשת מהבית ויחד נתרגל את הצחצוח. אתם מוזמנים גם לשלוח אלי תמונות וסרטונים שלכם מצחצחים עם השיר האהוב 😊 נתראה!

שלכם,

ד"ר ליה ארנון-צדוק

 

שתפו מאמר זה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email

קביעת תור

התור אינו סופי וייקבע על ידי המרפאה